BİZİ TAKİP EDİN!

GÜNDEM

Marmaris’te Yaşam Kurtarma Zinciri Projesi hayata geçiriliyor

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Muğla Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü ile Marmaris İlçe Sağlık Müdürlüğü arasında “Muğla İli Marmaris İlçesindeki Aile Sağlığı Merkezlerinde Yaşam Kurtarma Zincirinin Güçlendirilmesi” projesi kapsamında protokol imzalandı.

(AA) – Protokol, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Fatih Mehmet Demir ile İlçe Sağlık Müdürü Dr. İmran İnce arasında imzaladı.

Proje kapsamında Marmaris İlçesinde bulunan 11 Aile Sağlığı Merkezi (ASM) ayrı ayrı ziyaret edilerek, çalışan tüm personele temel yaşam desteği güncelleme eğitimi ve OED (otomatik eksternal defibrilatör-otomatik kalp şok cihazı) kullanımı konusunda teorik ve uygulamalı eğitimler verilecek.

Ayrıca ASM bulunan Hisarönü, Bozburun, Turunç ve Söğüt mahallelerinde halka ilkyardım farkındalık semineri verilerek, yaşam kurtarma zincirinin etkin kullanılmasının önemi ve ASM’lerde bulunan otomatik kalp şok cihazlarına yönelik farkındalığın arttırılması hedeflenmekte.

Kamuoyunun ilkyardımın önemine dikkatini çekerek ani kalp durması durumunda hayatta kalma şansını arttıran bu cihazların Marmaris’te yaygınlaşmasında da öncülük edeceği düşünülen proje 30 Mayıs’ta Bozburun ve Söğüt mahallelerinde gerçekleşecek eğitimlerle başlanacak.

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğretim elemanı Öğr. Gör. Dr. Zeynep Acar’ın yürütücü ve eğitmeni olduğu projeye, İlkyardım ve Acil Sağlık Eğitmeni Dr. Mustafa Yorgancı danışman ve eğitmen, Kardiyoloji Uzmanı Dr. Eser Acar ve Özel Ahu Hastanesi Tıbbi Hizmetler Müdürü Meral Ekinci eğitmen olarak destek verecek.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir