BİZİ TAKİP EDİN!

POLİTİKA

AK Parti Aydın İl Başkanlığı merhum Başbakan Menderes ve arkadaşlarını andı

AK Parti Aydın İl Başkanlığı’ndan, merhum Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’nun 16-17 Eylül 1961 tarihlerinde idam edilmelerinin 60. yıl dönümü nedeniyle açıklama yapıldı.

(AA) – İl Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasını, İnsan Haklarından Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Mehmet Kıvanç okudu.
Türkiye Cumhuriyeti’nde toplumsal ve siyasi unsurlarıyla birlikte ilk darbenin 27 Mayıs 1960 yılında gerçekleştirildiğini belirten Kıvanç, bu yılın, Türkiye’de darbelerin başlangıcı olarak tarihte yer aldığını ifade etti.

Menderes ve arkadaşlarının mizansen yargılamalar sonucu idam sehpasına çıkarıldığını bildiren Kıvanç, şunları kaydetti:

“Aileleriyle helalleşmelerine dahi izin verilmeyen milletin evlatları, idam sehpasında bile milletimizin saadetini düşünerek hayata veda etmişlerdir. 27 Mayıs’ta başlayan darbeler 12 Eylül, 12 Mart, 28 Şubat ile devam etmiş ve milletimize büyük zararlar vermiştir. Yalnızca milletin evlatları değil bilakis demokrasi ve milli iradeye olan inançlarıyla Türk milleti karanlığa gömülmek istenmiştir. 27 Nisan e-muhtırası, 15 Temmuz darbe girişimi ile uyandırılmaya çalışılan bu karanlık odaklar, aziz milletimizin 15 Temmuz gecesi gösterdiği kararlılık ile sekteye uğratılmış ve ilelebet engellenmiştir. Türkiye’de darbeler tarihi bir daha açılmamak üzere 16 Temmuz sabahı itibariyle kapanmıştır.

17 Eylül karanlık gecesinin 60’ıncı yılında, surda bir gedik açarak nesillere yol veren, daha demokratik ve özgür bir ülkede yaşayabilmemiz için canlarını feda eden Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan başta olmak üzere tüm demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”

Basın açıklamasına AK Parti İl Başkanı Ömer Özmen ile parti yöneticileri de katıldı.

Continue Reading
Advertisement
Click to comment

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir